Odstranjevanje znamenj je postalo nekaj popolnoma vsakdanjega. Včasih so se znamenja odstranjevala zaradi zdravstvenih razlogov, namreč lahko so bila rakava ali pa so bila potencialna za nastanek kožnega raka. Ker se lepotni trendi konstantno spreminjajo, se tako spreminja tudi lepotna estetika.
Ljudje se največkrat odločajo za odstranjevanje znamenj na obrazu, po hrbtu ali pa po dekolteju, saj so te predeli telesa najbolj opazni za druge ljudi.
Kaj sploh je odstranjevanje znamenj?
Kot že omenjeno se znamenja odstranjujejo v dva namena, in sicer zaradi zdravstvenih ali pa zaradi estetskih razlogov. Veliko več je odstranjevanj zaradi estetike. Če pa pride slučajno do različne obarvanosti znamenj, spremembe velikosti ali pa se zraven pojavi še bolečina, potem pa je potrebno storiti odstranjevanje znamenj zaradi zdravstvenih razlogov, saj se tako lahko prepreči nastanek kožnega raka.
V večini primerov so kožna znamenja in spremembe na njih benigne narave, vendar previdnost zagotovo nikoli ni odveč. V določenih primerih pa gre lahko za tumorje, ki jih je nujno potrebno kirurško čim prej odstraniti in s tem preprečiti, da bi ti ogrožali zdravje posameznika.
Če se takšni madeži odstranijo v zgodnji fazi, je mogoče popolnoma odstraniti vse rakaste celice in možnost pojavljanja novih na istem mestu je po navadi zelo majhna, saj je odstranjevanje znamenj učinkovita in preverjena metoda.
Potek odstranjevanja znamenj
Zdravniški poseg za odstranjevanje znamenj je popolnoma neboleč in ni neprijeten. Poseg za odstranjevanje znamenj se opravlja v lokalni anesteziji, tako da pacient ne čuti popolnoma nobene bolečine, zato je strah pred samim posegom popolnoma odveč.
Pred samim začetkom odstranjevanja se znamenje in predel okoli njega omrtviči in očisti, da nebi prišlo do različnih infekcij. Pri samem odstranjevanju znamenj se odstrani tkivni del zamenja in ne samo površinski del. Po odstranitvi znamenja pa se tkivo pošlje v laboratorij, kjer se opravi patohistološka analiza.